Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

A szervezet karbantartói

2018-07-29

Olajos magvak jótékony hatásai:
Ha ezeket választod nassolnivaló gyanánt, meghosszabbíthatod és egészségesebbé teheted az életed. Azoknál ugyanis, akik napi rendszerességgel fogyasztanak csonthéjasokat és magvakat, a Harvard közegészségügyi karának tudorai szerint 20%-kal alacsonyabb a halálozási kockázat. Érdemes a következőket választani a szénhidrátban gazdag rágcsálnivalók helyett.


1. Mogyoró
Erre a legjobb: segít rendbe tenni a szervezeted.

Egy friss új-zélandi kutatás szerint azok, akik 12 héten át napi két evőkanál mogyorót ettek, számottevően javították az egész étrendjük minőségét.

A résztvevők kedvesebb telített zsírsavat fogyasztottak, ellenben növelték az esszenciális, tehát nélkülözhetetlen zsírsavak mennyiségét a táplálkozásukban. A változásnak kizárólag pozitív egészségügyi hatásai vannak.

2.Mandula

Erre a legjobb: fogyáshoz és az éhségérzet csillapításához.

Azok, akik étrendjük részévé teszik a mandulát, 62%-kal több súlytól és 56%-kal több testzsírtól szabadulnak meg, mint azok, akik ezt a nassolást a diéta során kihagyják – mutatnak rá a kaliforniai City of Hope orvosi központ szakértői.

Kutatás bizonyítja, hogy a mandula fehérjetartalmánál fogva természetes telítő hatással bír. Sőt, a Purdue Egyetem ropogós értekezése szerint már napi 45 gramm hozzájárul az éhségérzet csökkentéséhez.


3.Pisztácia

A legjobb: az agyadnak.

Rendkívül gazdag abban az összetevőben, ami a vörösbort is egészségessé varázsolja: rezveratrolban.

Ez az antioxidáns serkenti az agyi vérkeringést, a kognitív funkciók fokozásához is hozzájárul az egereknél.
Még az olaja is gyulladáscsökkentő hatású, ráadásul egy 2012-es olasz vizsgálat során felmerült a gyanú, hogy véd az agysérülések ellen.


4.Kesudió

A legjobb: a csontjaidnak.

A csontvédő vegyületek közül a köztudatban a kalcium viszi a prímet. Kutatások bizonyítják azonban, hogy a magnéziumhiány is csontritkuláshoz vezethet. Az ásványi anyag alacsony szintje befolyásolja a hormonok kiválasztását és működését, ennélfogva gyulladás kialakulásához vezethet.

Egy kis maroknyi kesudióval a napi ajánlott minimum magnéziumbevitel ötödét fedezheted, némi kalciummal karöltve.


5. Pekándió
Erre a legjobb: betegségek ellen.

A pekándió rendkívül gazdag egészségvédő antioxidánsokban, amelyek segítenek felvenni a harcot a kórokozókkal szemben. Fenoltartalma az olyan szupergyümölcsökével vetekszik, mint az áfonya vagy a szilva.

A polifenolokban gazdag táplálkozás akár 30%-kal is csökkentheti a halálozások számát.


6.Lenmag
A lenmagot az egyik legjobb emésztésserkentőnek tartják. Sok alfa-linolén sav és rost található benne, emellett olyan mikrotápanyagok, mint a mangán, a magnézium, a foszfor, acinkés a szelén. A lenmag nemcsak a székrekedés megelőzésében segít, de csökkenti az étvágyat és támogathatja fogyókúrás próbálkozásainkat is. Emellett javítja a koleszterinértékeket, megvéd a szívbetegségektől, stabilizálja a vércukorszintet is. A PMS-re hajlamos nőknek is érdemes fogyasztani, mert jelentősen csökkentheti a kellemetlen tüneteket.


7.Tökmag
A B-, E-, K- és C-vitaminokban, cinkben, mangánban, magnéziumban, vasban és foszforban gazdag tökmagban fitoszterolok is vannak, ennek köszönhetően nagyon jótékony hatással van az immunrendszerünkre, a koleszterinszintünkre, a hangulatunkra, az ízületi fájdalmakra, valamint a szívünk egészségére is. Támogatja a prosztata egészségének megőrzését is. Ráadásul, a tökmagnak jóval alacsonyabb a zsiradéktartalma, mint más olajos magvaknak.



8.Dió
A dióban nagy mennyiségben találhatóak egészséges zsírsavak, illetve olyan fitokemikáliák, melyek segítségével csökkenthető bizonyos daganatos betegségek, így a prosztata- és mellrák rizikója. E- és B-vitamint, mangánt, cinket, magnéziumot, kalciumot, káliumot és szelént is tartalmaz. Nagyon jót tesz az agyműködésünknek is a rendszeres diófogyasztás, emellett pedig a vérnyomásunkra és a vérzsírszintünkre is jótékony hatással van. Ráadásul elegendő naponta néhány szem (7-8 darab) diót ennünk ahhoz, hogy az előnyöket élvezhessük.


9.Napraforgómag
Ez a hazánkban igen kedvelt csemege gazdag E-vitaminban, vasban, magnéziumban, foszforban, kalciumban, szelénben, cinkben és rézben. A napraforgómag fogyasztásával csökkenthetjük az asztmarohamok számát és intenzitását, a magas vérnyomást, a szívrohamok és stroke-ok esélyét és a koleszterinszintet. A migrénre és az ízületi fájdalmakra is enyhítő hatással van.


10.Fenyőmag
A mediterrán konyhák egyik fontos alapanyaga a fenyőmag, mely A-, B-, D- és E-vitaminokat, vasat, magnéziumot, mangánt, kalciumot, cinket, káliumot is tartalmaz, emellett kiemelkedően magas a fehérje- és az aminosav-tartalma. Mivel sok benne az antioxidáns, nagyon hatékony a szabadgyökök ellen, így segít megelőzni azon betegségeket, melyek kialakulásához az oxidatív stressz is hozzájárul, Ezek közé tartozik például az érszűkület. Nagyon jót tesz az agyunknak, fokozza a figyelmet és a koncentrációs képességeket, csökkenti a fáradtságot és a stresszt is. Naponta két evőkanálnyit érdemes fogyasztani belőle, keverhetjük salátákhoz, de rizses ételekhez vagy süteményekhez, kenyérfélékhez is.


11.Szezámmag
Szintén egy vitaminban gazdag magról beszélhetünk: A-, B1-, B2-, E-vitaminokban gazdag. A kalcium, vagyis a csontok fejlődéséhez szükséges vitamin nagy mennyiségben található meg benne, ami többek között megelőzi a vastagbélrák kialakulását, a migrént és a csontritkulást, továbbá a menstruációval járó fájdalmakra, és görcsök jelentkezésekkor is hasznos lehet a fogyasztása.


12.Chia mag:

Az apró, nagyjából 1 mm átmérőjű, barna, fekete, szürke és fehér színű magok különlegessége, hogy képesek folyadékból a saját súlyok tizenkétszeresét is felvenni. A magok beáztatva megduzzadnak és zselés állagúvá válnak.

Miért érdemes chiamagot fogyasztani?
A chiamagnak számos pozitív egészségügyi hatása van, amelyek miatt érdemes rendszeresen beiktatni az étrendünkbe. Magas mikrotápanyag-tartalmának köszönhetően hatékonyan képes feltölteni a szervezetünk vitaminraktárait, a benne lévő kalcium, foszfor és mangán főleg a csontok egészségének megőrzéséhez járul hozzá.

A benne található rostok segítenek a cukorbetegség elleni küzdelemben, mert kiegyensúlyozottabbá teszik az emésztést és megelőzik avércukorszinthirtelen megugrását. A rostoknak több kutatás szerint nagy szerepe van bizonyos daganatos betegségek megelőzésében is.

Az omega-3 zsírsavak sok szempontból nélkülözhetetlenek, hozzájárulnak például az idegrendszer megfelelő működéséhez, a szív- és érrendszeri problémák megelőzéséhez. Egy kutatás szerint a kardiovaszkuláris rendszerreegyéb módokon is hatással van a chiamag: csökkenti a vérnyomást és kiegyensúlyozottabbá teszi a koleszterinszintet (vagyis csökkenti a "rossz", növeli a "jó" koleszterin szintjét).

Hogyan fogyasszuk?
A chiamagnak enyhe, dióra emlékeztető íze van, ezért sok ételhez felhasználhatjuk. Keverhetjük joghurtba, kefirbe, szórhatjuk salátára, süthetjük süteménybe vagy kenyérbe. Turmixokhoz vagy kásákhoz is adhatjuk, de levest is sűríthetünk vele. Mivel erőteljesen megduzzad, felhasználás előtt áztassuk be legalább negyedórára vízbe, míg zselés állagúvá nem válik.

Hozzászólások (0)